Česká a slovenská filmová hudba

V československém filmu pracovala a pracuje řada talentovaných skladatelů. Je až k nevíře, jak málo toho z jejich tvorby oficiálně vyšlo na desce či CD. To samé platí i u velikánů české filmové hudby jako byli Zdeněk Liška, Luboš Fišer či Jiří Šust. Oficiální vydání jejich hudby by se daly spočítat na prstech jedné ruky a je ostuda, že velká část z toho jsou věci vydáné v zahraniční. Přehled oficiálně vydané české a slovenské filmové hudby najdete na stránkách http://cs.ostlib.com/.

V mnoha případech se ale už hudba ze starých filmů nedochovala - například byla zničena po roce 1989, kdy nebylo možné platit pronájem za skladovací prostory. V některých případech už existuje hudba jen v soukromých archivech skladetelů a jejich příbuzných a známých. Tam na ně však sedá prach a hudební záznam ztrácí na kvalitě, protože je často uložen na médiích podléhajících zkáze.
Novinky

10. 7. 2020 - Aktualizace databáze - červenec 2020

Dokončili jsme třídění pozůstatků archivu Studia KF. Byli přidány tituly od následujích skladatelů: I. Kašlík, J. Svoboda, J.F. Svoboda, K. Svoboda, A. Michajlov, M. Kocáb, P. Hapka, L. Sluka, V. Kotrubenko, J. Kacián, T. Pergl, I. Král, J. Krček a O. Olšaník.

více

19. 4. 2020 - Aktualizace databáze - duben 2020

Před téměř dvěma lety jsme informovali (kromě jiného) o digitalizaci pásků coby pozůstatku z archivu Studia KF (Krátkého filmu) a také několika hudebních stop k filmu.

více

6. 8. 2019 - AČSFH v Národní fonotéce

Po delší době se povedlo dojednat spolupráci našeho Archivu s Virtuální národní fonotékou.

více

archív


Anketa

Kupovali byste si CD s hudbou ze starých českých filmů?
(89) 95 %
(5) 5 %
Počet hlasů: 94