Česká a slovenská filmová hudba

V československém filmu pracovala a pracuje řada talentovaných skladatelů. Je až k nevíře, jak málo toho z jejich tvorby oficiálně vyšlo na desce či CD. To samé platí i u velikánů české filmové hudby jako byli Zdeněk Liška, Luboš Fišer či Jiří Šust. Oficiální vydání jejich hudby by se daly spočítat na prstech jedné ruky a je ostuda, že velká část z toho jsou věci vydáné v zahraniční. Přehled oficiálně vydané české a slovenské filmové hudby najdete na stránkách http://cs.ostlib.com/.

V mnoha případech se ale už hudba ze starých filmů nedochovala - například byla zničena po roce 1989, kdy nebylo možné platit pronájem za skladovací prostory. V některých případech už existuje hudba jen v soukromých archivech skladetelů a jejich příbuzných a známých. Tam na ně však sedá prach a hudební záznam ztrácí na kvalitě, protože je často uložen na médiích podléhajících zkáze.
Novinky

19. 1. 2023 - Novinky - leden 2023

V roce 2022 se nám podařilo dohledat popř. digitalizovat a vložit do naší databáze několik dalších titulů.

více

13. 11. 2021 - Novinky - listopad 2021

V listopadu 2021 jsme konečně přidali do databáze Archivu dohledané tituly skladatele Václava Zahradníka. Tímto bych chtěl moc poděkovat Jakubovi Zahradníkovi (syn skladatele V. Zahradníka), který mi informace poskytl. Původní média jsou studiové pásy, nicméně p. J. Zahradník je má již převedené na CD.

více

24. 10. 2021 - Novinky - říjen 2021

Po delší odmlce přinášíme další informace o našem pokroku. V první řadě bych rád informoval o tom, že jsme dokončili převody pásků z archivu skladatele Jiřího Václava. Některé jsme již zařadili do naší databáze, některé čekají na identifikaci, kde spolupracejeme s rodinou J. Václava.

více

archív


Anketa

Kupovali byste si CD s hudbou ze starých českých filmů?
(114) 93 %
(8) 7 %
Počet hlasů: 122