30. 1. 2011  |  Novinky  |  1 komentář  |  Galerie

Studer A80 / E-MU 0404 USB

Převádět hudbu ze starých pásek není jen tak. Trvalo nám rok, než jsme zjistili, na co se vlastně potřebujeme ptát. Další rok jsme sháněli lidi ochotné nám s převodem pomoci. A za dalších několik let jsme převedli jen relativně malý počet věcí. Bylo třeba přikročit k radikální akci.

Další článek: Aktualizace katalogu

Předchozí článek: Dva filmy s hudbou Zdeňka Lišky

Tou byla koupě profesionálního studiového magnetofonu Studer A80, rok výroby 1981, nově repasovaný a seřízený, za 16 000 Kč a poloprofesionální externí zvukové karty E-MU 04040 USB za 4 600 Kč.

Pomineme-li těžkosti při přepravě (váha přístroje 80 kg, naštěstí šel částečně rozebrat), naučit se pouštět na přístroji pásky bylo relativně jednoduché. Samotný magnetofon obsahuje snad jen dva čudlíky, které se nemají mačkat, a to 1) editační nůžky, které přestřihnou pásek, a za 2) současné stisknutí Play a Record pásku přemaže, obojího se dá vyvarovat poměrně snadno. Také jsem byl ujištěn, že se tento přístroj prakticky nedá zničit. Po desítkách pokusů s "méně" významnými skladateli a interprety (Smetana, Alexandrovci aj.), které jsem si zapůjčil na zničení zkoušení, jsem si konečně troufnul i na archivní pásky s filmovou hudbou.

Za nezanedbatelné pomoci kolegy KermitaX (dalo by se říct, že udělal všechno on) a neméně cenných rad pana JŠ se nám podařilo propojit magnetofon se zvukovou kartou a s potenciometrem na ovládání výstupní úrovně napětí magnetofonu.

Get the Flash Player to see this player.

Nyní tedy snad již nic nestojí v cestě tomu, abychom mohli převádět pásky s filmovou hudbou v domácích podmínkách. Musím skromě říct, že první převody se mi povedly výborně. Na druhou stranu ještě by to chtělo odborný názor někoho, kdo má hudební sluch.

Galerie


Komentáře

Studer

Zdravím Vás, je to neuvěřitelná paráda, fakt. Mám podobný, ne v tak perfektním stavu. Je to STUDER A 67 a bohužel ho nevyužívám. Snad se najde kupec, kterému poslouží ... Mějte se fajn a hodně povedených přepisů... Peter.

počet příspěvků: 1, poslední 25. 2. 2013 19:36:46

Vstup do diskuze
Novinky

13. 11. 2021 - Novinky - listopad 2021

V listopadu 2021 jsme konečně přidali do databáze Archivu dohledané tituly skladatele Václava Zahradníka. Tímto bych chtěl moc poděkovat Jakubovi Zahradníkovi (syn skladatele V. Zahradníka), který mi informace poskytl. Původní média jsou studiové pásy, nicméně p. J. Zahradník je má již převedené na CD.

více

24. 10. 2021 - Novinky - říjen 2021

Po delší odmlece přinášíme další informace o našem pokroku. V první řadě bych rád informoval o tom, že jsme dokončili převody pásků z archivu skladatele Jiřího Václava. Některé jsme již zařadili do naší databáze, některé čekají na identifikaci, kde spolupracejeme s rodinou J. Václava.

více

10. 7. 2020 - Aktualizace databáze - červenec 2020

Dokončili jsme třídění pozůstatků archivu Studia KF. Byli přidány tituly od následujích skladatelů: I. Kašlík, J. Svoboda, J.F. Svoboda, K. Svoboda, A. Michajlov, M. Kocáb, P. Hapka, L. Sluka, V. Kotrubenko, J. Kacián, T. Pergl, I. Král, J. Krček a O. Olšaník.

více

archív


Anketa

Kupovali byste si CD s hudbou ze starých českých filmů?
(95) 95 %
(5) 5 %
Počet hlasů: 100